Barkin' River Run 5K

Age Group Results

October 01, 2016


Results By Pro-Fit Event Services LLC - Belton, TX Pro-Fit Event Services LLC


Men: Top Finishers 1-12 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59
Women: Top Finishers 1-12 13-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katie Cross-Powers 388 20 4 21:48.6 21:52.4 7:02/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nathan Bugg 390 39 1 17:15.7 17:16.9 5:34/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Delaney Bullock Hewitt 395 10 17 26:40.9 26:44.3 8:36/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dawson Bullock Hewitt TX 648 10 47 39:48.5 39:51.6 12:50/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Zoe Wright Waco TX 387 19 15 26:10.6 26:15.5 8:26/M
2 Reagan Trela Denton TX 380 15 54 47:12.4 47:25.6 15:14/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katie Cross-Powers 388 20 4 21:48.6 21:52.4 7:02/M
2 Cheyenne Niemeier 391 22 13 25:50.6 25:53.0 8:20/M
3 Amanda Wright Waco TX 386 21 14 26:02.2 26:07.3 8:24/M
4 Kristen Anderson Waco TX 644 22 27 31:10.3 31:14.1 10:03/M
5 Katie Morgan Woodway TX 688 24 35 32:58.6 33:16.7 10:38/M
6 Kallie Lahey Belton TX 676 24 38 33:55.6 34:15.9 10:56/M
7 Brianna Holtkamp Belton TX 667 21 43 36:26.6 36:36.6 11:45/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Justin Richter Woodway TX 700 22 20 28:25.8 28:37.6 9:10/M
2 Sean Harvey 389 22 32 32:22.3 32:32.4 10:26/M
3 Houston Keene Waco TX 673 22 48 40:18.9 40:24.1 13:00/M
4 Malcolm Williams Wacowaco TX 385 22 57 50:40.5 50:57.0 16:21/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer Lavallee Austinaustin TX 679 25 10 25:41.9 25:57.8 8:17/M
2 Megan Holmberg Woodway TX 665 26 16 26:12.1 26:20.4 8:27/M
3 Stacey Haynes China Spring TX 662 29 21 28:54.5 29:09.1 9:19/M
4 Mona Markwardt Woodway TX 683 28 23 30:30.8 30:36.5 9:50/M
5 Liz Bacon Waco TX 646 25 24 30:31.7 30:38.4 9:51/M
6 Heather Holt West TX 666 28 25 31:08.5 31:15.4 10:03/M
7 Emily Keil Waco TX 674 27 34 32:35.2 32:54.1 10:31/M
8 Ruby Smith Oglesby TX 377 29 40 34:13.2 46:16.8 11:02/M
9 Emily Sandhu Mc Gregor TX 375 27 49 41:15.4 41:26.5 13:18/M
10 Jennifer Robinson 396 25 52 42:03.7 42:28.5 13:34/M
11 Lindsey Johnson Mc Gregor TX 671 27 55 47:13.3 47:37.9 15:14/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brad Mullens Waco TX 690 29 3 18:47.7 18:49.8 6:04/M
2 David Sandhu Mc Gregor TX 376 29 50 41:15.8 41:27.2 13:18/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Susan James San Antonio TX 670 33 30 31:33.2 32:04.2 10:11/M
2 Casey Holy Lorena TX 668 30 36 33:54.4 33:58.0 10:56/M
3 Ashley Crane Waco TX 652 30 51 41:47.2 42:00.6 13:29/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Mather Hewitt TX 685 30 2 18:18.9 18:20.4 5:54/M
2 Vidur Moudgil Waco TX 689 30 6 24:03.0 24:06.9 7:45/M
3 Oliver Markwardt Woodway TX 684 33 7 24:05.4 24:12.3 7:46/M
4 Nathan Lunde Belton TX 682 32 9 24:27.9 24:36.2 7:53/M
5 Darren Haynes China Spring TX 661 31 11 25:47.8 26:03.0 8:19/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jessica Fasani Hewitt TX 657 36 29 31:27.9 31:33.6 10:09/M
2 Christy Alleman Waco TX 635 37 33 32:34.4 32:42.2 10:30/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nathan Bugg 390 39 1 17:15.7 17:16.9 5:34/M
2 Don McAnear Waco TX 686 35 8 24:08.2 24:12.7 7:47/M
3 Joseph Wallace Troy TX 384 39 19 27:36.2 27:39.4 8:54/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Trisha Wallace Troy TX 383 40 18 27:13.9 27:16.4 8:47/M
2 Tina Nicholas Waco TX 693 44 26 31:08.5 31:39.9 10:03/M
3 Teresa Mellon Hewitt TX 687 44 28 31:27.4 31:33.5 10:09/M
4 Christy Carr-Alleman Robinson TX 650 44 41 34:59.8 35:12.0 11:17/M
5 Chantel Dubois Mc Gregor TX 656 43 56 47:18.8 47:41.8 15:15/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jarod Onthank Waco TX 695 41 5 23:33.0 23:42.4 7:36/M
2 Brian Alleman Robinson TX 643 44 31 32:05.8 32:09.8 10:21/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Fernando Garcia Waco TX 658 46 12 25:48.5 25:59.4 8:19/M
2 Patrick Trela Denton TX 379 49 53 47:12.3 47:25.6 15:14/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cindy Lahey Belton TX 678 53 37 33:54.8 34:15.8 10:56/M
2 Marian Cook Meridian TX 651 53 44 37:50.9 38:03.7 12:12/M
3 M'Lis Long Blooming Grove TX 681 51 45 37:52.0 37:59.5 12:13/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Petra Ashleman Waco TX 645 58 42 35:45.3 35:55.8 11:32/M
2 Debra Richter Woodway TX 699 58 46 39:39.4 39:51.0 12:47/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Long Blooming Grove TX 680 58 22 29:24.3 29:33.1 9:29/M
2 Bill Lahey Belton TX 677 58 39 33:56.2 34:16.5 10:57/M