Unbound Light Up the Dark

Age Group Results

October 08, 2016


Pro-Fit Event Services LLC


Men: 1-12 13-25 26-39 40-99
Women: 1-12 13-25 26-39 40-99

5K

Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jill Wallace Woodway TX 135 11 27 23:37.4 7:38/M
2 Riley Severns Woodway TX 136 11 28 23:37.4 7:38/M
3 Clarey Oates Woodway TX 13 9 74 30:58.7 10:02/M
4 Camryn Carter Woodway TX 130 8 105 42:56.2 13:53/M
Top

Male 12 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Riley Black Waco TX 95 12 71 30:55.1 10:02/M
2 Reed Black Waco TX 94 12 72 30:55.6 10:02/M
3 Israel Estrada Waco TX 81 9 100 39:38.2 12:49/M
Top

Female 13 to 25

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelsey Landrum Waco TX 98 20 7 20:33.1 6:38/M
2 Eliza Sims Memphis TN 116 18 10 21:08.9 6:50/M
3 Emily Lapes Waco TX 88 17 24 23:04.0 7:27/M
4 Brooke Waldersen Waco TX 74 20 32 25:02.7 8:07/M
5 Katie Nichols Indianola IA 30 19 33 25:07.5 8:09/M
6 Rachel Taylor Waco TX 37 20 37 25:17.7 8:12/M
7 Eastlyn Adams 242 19 41 25:30.4 8:16/M
8 Cassidey Crye Lorena TX 125 20 56 28:23.7 9:11/M
9 Julie Tate Hewitt TX 23 22 58 28:42.8 9:17/M
10 Sarah Smith Fort Collins CO 145 21 62 29:34.0 9:32/M
11 Morgan Mattingly Waco TX 146 21 64 29:40.0 9:34/M
12 Cecelia Martinez Hewitt TX 84 20 70 30:37.8 9:54/M
13 Emilee Coon Waco TX 73 23 83 32:56.7 10:41/M
14 Carolina Danel Waco TX 140 14 84 33:07.0 10:41/M
15 Sabrena Swanton China Spring TX 49 23 86 34:36.4 11:11/M
16 Kallie Lahey Belton TX 110 24 89 35:02.6 11:20/M
17 Ashley Wilson Waco TX 60 23 94 36:04.5 11:41/M
18 Arita Flournoy Cedar Park TX 2 25 106 44:32.7 14:26/M
Top

Male 13 to 25

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Antonio Danel Waco TX 71 18 1 18:24.8 5:57/M
2 Sebastian Rodriguea Waco TX 97 21 2 18:50.8 6:05/M
3 Joseph Mooney Mcgregor TX 26 17 3 18:55.8 6:07/M
4 Cole Brust Waco TX 31 19 4 19:10.1 6:12/M
5 Matt Wilborn Rolling Hills Estates CA 34 21 9 21:00.7 6:47/M
6 Austin MacDonald Waco TX 14 22 12 21:58.9 7:07/M
7 Tony Hart Waco TX 137 21 16 22:17.1 7:12/M
8 Dylan Severns Woodway TX 133 13 17 22:33.4 7:18/M
9 Jack Steadman Waco TX 77 23 20 22:43.9 7:21/M
10 Eric Haynes Waco TX 152 23 23 23:01.1 7:30/M
11 Jed Stegemoller Valley Mills TX 53 13 26 23:31.2 7:38/M
12 Joshua Hallock Robinson TX 120 14 31 24:49.4 8:01/M
13 Garett Larson Waco TX 16 21 34 25:10.1 8:09/M
14 Austin Brown Canyon Lake TX 126 22 39 25:24.0 8:13/M
15 Brandon Smee Waco TX 114 21 40 25:25.3 8:14/M
16 Kurt Hess 241 25 46 26:18.4 8:36/M
17 Andy Boyer Lott TX 138 23 47 26:18.9 8:36/M
18 Samuel Blair Waco TX 38 25 55 28:23.5 9:11/M
19 Sam Black Waco TX 93 16 61 29:15.8 9:28/M
20 Michaelangelo Leon Harker Heights TX 15 21 66 30:06.9 9:45/M
21 Chad Perryman Lorena TX 27 21 78 31:43.5 10:17/M
Top

Female 26 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Krystle Moos Waco TX 99 31 15 22:16.6 7:12/M
2 Julie Brannen Axtell TX 64 36 19 22:41.9 7:20/M
3 Kristin Tigges Waco TX 82 28 25 23:14.9 7:31/M
4 Jennifer Davis Waco TX 149 28 36 25:16.7 8:11/M
5 Angela Poucher Mcgregor TX 55 33 38 25:22.8 8:12/M
6 Alexa Wible Waco TX 111 27 44 26:04.1 8:27/M
7 Jessica Attas Waco TX 87 38 50 27:17.9 8:50/M
8 Amanda Tuley Kopperl TX 63 30 51 27:22.8 8:52/M
9 Kristy Murphy Meridian TX 25 36 52 27:28.6 8:54/M
10 Adrianna Cauthon Groesbeck TX 121 26 59 28:46.6 9:19/M
11 Karla Ruiz Waco TX 105 39 60 28:54.0 9:24/M
12 Cristen Williams Woodway TX 43 37 69 30:35.0 9:56/M
13 Amy Hainer Waco TX 143 29 80 32:21.7 10:28/M
14 Christy Alleman Waco TX 123 37 81 32:36.4 10:34/M
15 Halle Ross Waco TX 72 26 82 32:38.0 10:35/M
16 Kimberly Bobbitt Waco TX 127 27 85 33:52.3 10:58/M
17 Kristen Bulgrien 240 31 87 34:45.8 11:16/M
18 Deanna Fitch Waco TX 144 31 90 35:04.4 11:21/M
19 April Thomas Lampasas TX 9 37 91 35:21.6 11:28/M
20 Tabetha Harrison Meridian TX 58 31 92 35:49.6 11:36/M
21 Karla Ruiz Waco TX 79 39 93 36:02.9 11:43/M
22 Luanne Butler Hewitt TX 119 36 98 38:06.6 12:20/M
23 Melissa Contreras Mcgregor TX 118 36 99 39:38.0 12:50/M
24 Elvia Harrell Waco TX 80 29 101 40:42.0 13:10/M
Top

Male 26 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Mather Hewitt TX 122 30 5 19:10.9 6:12/M
2 Josh Carter Waco TX 139 39 11 21:56.0 7:05/M
3 Joshua Jones Waco TX 124 31 13 22:06.7 7:08/M
4 Luke Whyte Woodway TX 36 27 18 22:37.1 7:22/M
5 David Dravenstott Killeen TX 113 26 21 22:45.0 7:21/M
6 Trent Davis Waco TX 150 29 22 22:51.2 7:24/M
7 Tommy Lofton Waco TX 10 31 29 23:50.2 7:43/M
8 Craig Crenshaw Waco TX 32 38 35 25:15.4 8:11/M
9 David Karnes Waco TX 33 33 43 25:42.2 8:19/M
10 David Boyer Rosebud TX 151 28 45 26:18.2 8:36/M
11 Jeffrey Outlaw Waco TX 29 34 57 28:25.8 9:13/M
12 Alexander Finch Waco TX 134 32 68 30:22.1 9:48/M
13 Colton Walker Lorena TX 28 26 77 31:43.5 10:17/M
14 Nick Haynes Waco TX 148 34 95 36:22.0 11:49/M
Top

Female 40 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ashlie Stegemoller Valley Mills TX 50 42 42 25:40.7 8:20/M
2 Julie King Crawford TX 66 49 63 29:34.4 9:34/M
3 Rebecca Bilz Clifton TX 18 48 65 29:47.8 9:38/M
4 Rhonda Cockrell Lorena TX 65 47 67 30:19.1 9:52/M
5 Krisiti Miller Belton TX 96 43 75 31:33.5 10:14/M
6 Kristen Black Waco TX 92 42 76 31:37.6 10:16/M
7 Mary Severns Woodway TX 132 41 79 31:55.1 10:21/M
8 Cindy Lahey Belton TX 109 53 88 35:01.8 11:20/M
9 Petra Ashleman Waco TX 86 58 102 42:08.1 13:38/M
10 Cherie Gann Meridian TX 8 42 103 42:17.0 13:40/M
Top

Male 40 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dustyn Severns Woodway TX 131 41 6 19:55.9 6:27/M
2 Steve Hornbaker Woodway TX 106 46 8 20:52.9 6:46/M
3 Troy Roenfanz Robinson TX 90 42 14 22:14.6 7:12/M
4 Bill Adams 128 60 30 24:18.2 7:51/M
5 Dan Martinez Waco TX 85 54 48 26:50.5 8:40/M
6 Lee Murray Hewitt TX 103 63 49 26:55.4 8:43/M
7 Michael Lewis Mcgregor TX 70 44 53 27:36.2 8:58/M
8 S Lindland Fort Hood TX 147 45 54 28:00.3 9:05/M
9 Brandon Oates Woodway TX 12 42 73 30:58.2 10:02/M
10 Hector Cortes Waco TX 104 41 96 36:23.5 11:49/M
11 Clint Black Waco TX 91 43 97 36:54.3 12:00/M
12 Rob Carter Woodway TX 129 41 104 42:54.6 13:53/M