Midway HS PTA Panther Prowl 5K-The Running Dead

Age Group Results

October 29, 2016


Pro-Fit Event Services LLC


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-18 19-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Madison Rohre Woodway 114 16 1 11 22:22.5 7:14/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Garrett Cooper Waco 19 17 1 1 20:16.1 6:33/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Brylan Twitty Woodway 136 9 1 12 23:02.0 7:26/M
2 Abbey Beseda Woodway TX 2 10 1 31 27:15.4 8:50/M
3 Natalie McGrath Woodway TX 93 7 1 40 28:18.6 9:08/M
4 Lindsey Johnson Waco 66 7 2 84 41:45.9 13:29/M
5 Addyson Damm 156 10 1 92 45:37.6 14:44/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Alastair McGrath Woodway TX 92 9 1 49 30:58.4 10:00/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Crystin Tinney Woodway TX 134 13 1 14 23:34.6 7:36/M
2 Alex Doyle Woodway 23 13 1 27 25:15.1 8:09/M
3 Emory Twitty Woodway 137 13 1 28 25:15.4 8:09/M
4 Nellyana Gomez Woodway 41 12 2 33 27:41.1 8:57/M
5 Katherine Mason Mc Gregor TX 86 12 1 37 28:14.3 9:07/M
6 Katie Forrest Waco 37 13 1 38 28:17.3 9:08/M
7 Clara Forrest Waco 36 13 1 39 28:17.3 9:08/M
8 Malaina Huff Woodway TX 57 12 1 44 28:55.0 9:20/M
9 Kassie Shiflett Hewitt TX 126 11 1 48 30:58.0 10:00/M
10 Lauren Johnson Waco 65 13 1 53 31:46.4 10:15/M
11 Grace Lehman Waco 74 14 1 57 32:24.2 10:28/M
12 Danielle Pennington Woodway 105 12 2 58 32:52.8 10:37/M
13 Willow Markum Woodway TX 82 12 2 62 34:15.2 11:04/M
14 Cambry Saul Woodway 122 12 1 64 35:01.5 11:20/M
15 Alyssa Tinney Woodway 133 12 1 73 39:44.4 12:50/M
16 Marley Evans Woodway TX 31 12 1 74 40:00.8 12:57/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Andru Gonzales Woodwaywaco TX 42 14 1 5 20:49.8 6:44/M
2 Evan Watts Mcgregor 139 13 1 6 20:53.1 6:45/M
3 Brad Vroman 158 14 2 7 21:23.8 6:55/M
4 Mike Markum Woodway TX 80 14 1 8 21:31.7 6:57/M
5 William Evans Woodway TX 33 14 1 23 25:01.6 8:05/M
6 Zackary Shiflett Hewitt TX 127 13 1 24 25:05.4 8:06/M
7 Isaac Lehman Waco 75 12 1 26 25:12.8 8:09/M
8 Dylan Gagnon 155 11 1 91 45:37.3 14:43/M
9 Brock Markum Woodway TX 79 12 1 98 55:21.3 17:54/M
Top

Female 15 to 18

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kristina Bonner Waco 5 16 2 25 25:09.0 8:07/M
2 Nicole Phillips Hewitt 107 16 1 51 31:31.9 10:12/M
3 Kimi Smith 154 16 1 60 33:20.3 10:47/M
4 Alexandra Rodriguez Mcgregor 111 16 2 88 42:06.9 13:39/M
5 Hailey Myers Waco TX 98 17 2 89 42:59.3 13:54/M
6 Emma Horn Hewitt 54 16 2 90 44:03.2 14:14/M
Top

Male 15 to 18

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Grant Sury Woodway TX 131 17 1 2 20:33.6 6:38/M
2 Avi Patel Waco 104 16 1 3 20:45.1 6:43/M
3 Dylan Duncan Hewitt 24 17 1 9 21:41.3 7:00/M
4 Jakob Elmshaeuser Mc Gregor TX 30 16 1 10 21:44.3 7:02/M
5 Dominic Ruth Mc Gregor TX 117 15 1 13 23:25.8 7:34/M
6 Garrett Williams Hewitt 143 17 2 18 24:14.5 7:50/M
7 Joey Hogins Waco 53 15 1 52 31:37.2 10:13/M
8 Harrison Wolf Waco 149 15 2 69 37:26.9 12:07/M
9 Jared Johnson Waco 63 16 2 85 41:46.2 13:29/M
Top

Female 19 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Brittany Sedillo Moody TX 124 22 1 93 49:35.0 16:00/M
Top

Male 19 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Joshua Dietert Waco TX 22 22 1 19 24:31.8 7:57/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Allen Arrington 152 28 1 30 25:54.5 8:23/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Leah Pasteka Hewitt 103 32 2 46 30:26.3 9:50/M
2 Paige Connell Woodway 17 32 1 83 41:42.4 13:29/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Cody Beseda Waco TX 4 30 2 16 23:38.1 7:38/M
2 Mark Miller Lorena TX 160 33 1 21 24:45.5 8:00/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Amy Beseda Woodway TX 3 38 1 32 27:40.2 8:58/M
2 Monica McNeil Waco TX 95 39 1 78 40:53.8 13:15/M
3 Sherri Sauers Woodway TX 121 39 2 86 41:53.8 13:35/M
4 Elizabeth Stewart Hewitt 129 38 1 99 56:25.1 18:17/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Charlie Phillips Hewitt 106 39 1 4 20:48.4 6:44/M
2 Cory Smith 153 39 1 59 33:20.1 10:47/M
3 Glenn Sauers Woodway TX 120 36 2 82 41:41.4 13:31/M
4 Jose Rodriguez Lorena 112 37 2 87 42:01.5 13:37/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Alain Humphrey Hewitt TX 58 42 1 41 28:35.9 9:17/M
2 Becky Odajima 157 42 1 55 31:50.5 10:18/M
3 Kristi Cooper Woodway TX 20 43 1 61 33:46.4 10:55/M
4 Christy Carr-Alleman Robinson TX 13 44 1 67 35:30.0 11:29/M
5 Jennifer Worthen Hewitt TX 150 44 1 71 37:54.5 12:15/M
6 Jennifer Nichols Bryan TX 100 42 1 72 38:26.4 12:25/M
7 Jill Williams Hewitt 144 42 2 75 40:40.3 13:08/M
8 Kesleigh Castle Woodway TX 14 44 1 76 40:49.6 13:14/M
9 Vanessa Gibson Woodway 40 43 1 81 41:40.4 13:28/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Matt Rohre Woodway 115 44 1 45 28:56.4 9:23/M
2 Brian Alleman Robinson TX 1 44 1 56 31:57.5 10:21/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ginger Rhodes Waco TX 109 45 1 17 23:47.9 7:43/M
2 Christian Ware Waco TX 138 45 1 29 25:30.4 8:16/M
3 Julie King Crawford TX 71 49 1 36 28:13.9 9:07/M
4 Rhonda Cockrell Hewitt TX 15 47 1 42 28:38.0 9:18/M
5 Amy Gerald Woodway TX 38 47 1 63 34:28.5 11:10/M
6 Kyna Saul Woodway 123 45 1 65 35:02.0 11:20/M
7 Valerie Rochelle Hewitt 110 45 1 70 37:50.6 12:15/M
8 Terri Jones Woodway 68 49 1 77 40:49.8 13:14/M
9 Nancy Markum Woodway TX 81 45 1 80 41:20.8 13:23/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Matthew Rafalski Waco TX 108 46 1 15 23:36.2 7:38/M
2 Gregory Gerald Woodway TX 39 47 1 20 24:35.0 7:57/M
3 Wade Miller Lorena TX 97 48 1 22 24:48.7 8:01/M
4 Tom McGrath Woodway TX 94 47 1 47 30:57.9 10:00/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jasmine Khan Waco TX 69 51 1 50 31:20.4 10:10/M
2 Shae Dickey Hewitt TX 21 51 1 94 50:03.0 16:09/M
3 Katie Ryan Copperas Cove TX 118 50 1 96 52:46.2 17:05/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Drew Hubbard Waco TX 56 54 1 35 27:45.5 8:59/M
2 Chris Earles Hewitt TX 25 51 1 43 28:42.6 9:19/M
3 Michael Evans Woodway TX 32 50 1 66 35:29.4 11:29/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Robin Wilson 159 56 1 54 31:49.7 10:18/M
2 Barb Hubbard Waco TX 55 55 1 68 36:06.7 11:41/M
3 Alecia Harp Hewitt TX 48 56 1 95 50:03.0 16:09/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Richard Steward Hewitt TX 128 57 1 34 27:42.6 9:00/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Peggy Kilgo Crawford TX 70 62 1 79 40:54.5 13:15/M
Top

Female 65 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mariann Ryan Copperas Cove TX 119 73 1 97 52:46.5 17:05/M