Waco Cross Country Invitational

September 21, 2017


Results By Pro-Fit Event Services LLC

Table of Contents

Finish List - Girls - 5/6A Varsity Girls - 5-6A Schools
Finish List - Girls - 1-4A Varsity Girls - 1-4A Schools
Team Summary - Girls - 5/6A Varsity Girls - 5-6A Schools
Team Summary - Girls - 1-4A Varsity Girls - 1-4A Schools
Team Detail - Girls - 5/6A Varsity Girls - 5-6A Schools
Team Detail - Girls - 1-4A Varsity Girls - 1-4A Schools
Finish List - Boys - 1-6A Varsity Boys - 5-6A Schools
Finish List - Boys - 1-6A Varsity Boys - 1-4A Schools
Team Summary - Boys - 1-6A Varsity Boys - 5-6A Schools
Team Summary - Boys - 1-6A Varsity Boys - 1-4A Schools
Team Detail - Boys - 1-6A Varsity Boys - 5-6A Schools
Team Detail - Boys - 1-6A Varsity Boys - 1-4A Schools
Top

Overall Finish List - Boys

1-6A Varsity Boys

5-6A Schools

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 121 Hernandez Jesse Chuey Temple 17:04.57 5:30/M    
2 2 88 Jeremiah Tomlin Ellison 17:11.56 5:33/M    
3 3 89 Reginald Evelyn Ellison 17:27.28 5:38/M    
4 4 122 Rojas Luis Temple 17:30.50 5:39/M    
5 5 91 Ikel Hernandez Casillas Ellison 17:44.19 5:43/M    
6 6 90 Isayah Williams Ellison 17:55.76 5:47/M    
7 7 194 Jesus Nunez, University 18:06.78 5:50/M    
8 8 33 Jonathan Carl Waco 18:14.81 5:53/M    
9 9 193 Jayden Deleon, University 18:22.65 5:55/M    
10 10 124 Gossett Kamron Temple 18:25.98 5:56/M    
11 11 92 Dominique Bacon Ellison 18:34.71 5:59/M    
12 12 123 Cadavid Chris Temple 18:35.34 6:00/M    
13 13 197 Fransisco Ortega, University 18:49.04 6:04/M    
14 14 93 Julian Marcoviche Ellison 19:14.87 6:12/M    
15 15 94 Saucedo Phillip Ellison 19:14.93 6:12/M    
16 16 125 Little Seth Temple 19:17.35 6:13/M    
17 17 29 Marcos Acosta Waco 19:17.67 6:13/M    
18 18 198 Christopher Balderas, University 19:31.22 6:18/M    
19 19 201 Oscar Dominguez, University 19:38.83 6:20/M    
20 20 195 Daniel Barcenas, University 19:39.79 6:20/M    
21 21 196 Omar Salazar, University 20:02.38 6:28/M    
22 22 128 Rodriguez Avery Temple 20:07.81 6:29/M    
23 (> 7) 200 Freddie Velazquez, University 20:14.21 6:32/M    
24 (> 7) 199 Jose Manuel Cervantes, University 20:19.44 6:33/M    
25 23 30 Josh Arenas Waco 20:20.53 6:34/M    
26 24 127 Richardson Bryce Temple 20:22.86 6:34/M    
27 25 35 Carlos Perez Waco 20:27.81 6:36/M    
28 26 177 Alvarado Francisco Copperas Cove 20:32.60 6:37/M    
29 27 37 Isaac Sutton Waco 20:57.36 6:45/M    
30 28 36 Jovan Rangel Waco 21:14.65 6:51/M    
31 (> 7) 126 Cook Caleb Temple 21:38.86 6:59/M    
32 29 32 Travis Beauchamp Waco 21:41.07 7:00/M    
33 30 179 Block Neyland Copperas Cove 21:46.76 7:01/M    
34 (> 7) 31 Jacob Balderama Waco 22:07.28 7:08/M    
35 31 184 Sobers Isaiah Copperas Cove 22:13.50 7:10/M    
36 32 181 Guerrerio Joshua Copperas Cove 22:28.55 7:15/M    
37 (> 7) 110 D'Marcus Leach Ellison 22:37.44 7:18/M    
38 33 180 Borego Christopher Copperas Cove 23:28.66 7:34/M    
Top

Overall Finish List - Boys

1-6A Varsity Boys

1-4A Schools

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 (< 5) 16 John Paul Bustamante Reicher 19:54.20 6:25/M    
2 (< 5) 67 Illian Kade Bville-Eddy 20:06.33 6:29/M    
3 (< 5) 10 Luke Hayes Bosqueville 21:05.82 6:48/M    
4 (< 5) 15 Lane Francis Bosqueville 21:22.57 6:54/M    
5 (< 5) 18 Payton Hill Reicher 21:32.49 6:57/M    
6 (< 5) 68 Rosas Isrrael Bville-Eddy 22:13.67 7:10/M    
7 (< 5) 66 Gonzales Alberto Bville-Eddy 23:40.18 7:38/M    
8 (< 5) 17 Shay Hill Reicher 23:48.97 7:41/M    
9 (< 5) 11 Victor Mosqueda Bosqueville 24:04.04 7:46/M    
Top

Team Summary Report - Boys

1-6A Varsity Boys

5-6A Schools

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Ellison 27 2 3 5 6 11 14 15    
Top 5 Times: 1:28:53.50  
2 Temple 43 1 4 10 12 16 22 24    
Top 5 Times: 1:30:53.74  
3 University 66 7 9 13 18 19 20 21    
Top 5 Times: 1:34:28.52  
4 Waco 100 8 17 23 25 27 28 29    
Top 5 Times: 1:39:18.18  
5 Copperas Cove 152 26 30 31 32 33    
Top 5 Times: 1:50:30.07  
Top

Team Summary Report - Boys

1-6A Varsity Boys

1-4A Schools

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
Inc. Bosqueville 3 finishers    
Inc. Reicher 3 finishers    
Inc. Bville-Eddy 3 finishers    
 
Top

Final Team Results - Boys

1-6A Varsity Boys

5-6A Schools

Team - Ellison

Finish Position - 1

Team Score (places): 27

Team Score (times): 1:28:53.50

Ave Time:17:46.70

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 88 Jeremiah Tomlin   2 2 17:11.56 17:11.56 0:06.99
2 89 Reginald Evelyn   3 5 17:27.28 34:38.84 0:22.71
3 91 Ikel Hernandez Casillas   5 10 17:44.19 52:23.03 0:39.62
4 90 Isayah Williams   6 16 17:55.76 1:10:18.79 0:51.19
5 92 Dominique Bacon   11 27 18:34.71 1:28:53.50 1:30.14
6 93 Julian Marcoviche   (14) (41) 19:14.87 1:48:08.37 2:10.30
7 94 Saucedo Phillip   (15) (56) 19:14.93 2:07:23.30 2:10.36
8 110 D'Marcus Leach   More Than 7   22:37.44 2:30:00.74 5:32.87

Team - Temple

Finish Position - 2

Team Score (places): 43

Team Score (times): 1:30:53.74

Ave Time:18:10.75

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 121 Hernandez Jesse Chuey   1 1 17:04.57 17:04.57 0:00.00
2 122 Rojas Luis   4 5 17:30.50 34:35.07 0:25.93
3 124 Gossett Kamron   10 15 18:25.98 53:01.05 1:21.41
4 123 Cadavid Chris   12 27 18:35.34 1:11:36.39 1:30.77
5 125 Little Seth   16 43 19:17.35 1:30:53.74 2:12.78
6 128 Rodriguez Avery   (22) (65) 20:07.81 1:51:01.55 3:03.24
7 127 Richardson Bryce   (24) (89) 20:22.86 2:11:24.41 3:18.29
8 126 Cook Caleb   More Than 7   21:38.86 2:33:03.27 4:34.29

Team - University

Finish Position - 3

Team Score (places): 66

Team Score (times): 1:34:28.52

Ave Time:18:53.70

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 194 Jesus Nunez,   7 7 18:06.78 18:06.78 1:02.21
2 193 Jayden Deleon,   9 16 18:22.65 36:29.43 1:18.08
3 197 Fransisco Ortega,   13 29 18:49.04 55:18.47 1:44.47
4 198 Christopher Balderas,   18 47 19:31.22 1:14:49.69 2:26.65
5 201 Oscar Dominguez,   19 66 19:38.83 1:34:28.52 2:34.26
6 195 Daniel Barcenas,   (20) (86) 19:39.79 1:54:08.31 2:35.22
7 196 Omar Salazar,   (21) (107) 20:02.38 2:14:10.69 2:57.81
8 200 Freddie Velazquez,   More Than 7   20:14.21 2:34:24.90 3:09.64
9 199 Jose Manuel Cervantes,   More Than 7   20:19.44 2:54:44.34 3:14.87

Team - Waco

Finish Position - 4

Team Score (places): 100

Team Score (times): 1:39:18.18

Ave Time:19:51.64

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 33 Jonathan Carl   8 8 18:14.81 18:14.81 1:10.24
2 29 Marcos Acosta   17 25 19:17.67 37:32.48 2:13.10
3 30 Josh Arenas   23 48 20:20.53 57:53.01 3:15.96
4 35 Carlos Perez   25 73 20:27.81 1:18:20.82 3:23.24
5 37 Isaac Sutton   27 100 20:57.36 1:39:18.18 3:52.79
6 36 Jovan Rangel   (28) (128) 21:14.65 2:00:32.83 4:10.08
7 32 Travis Beauchamp   (29) (157) 21:41.07 2:22:13.90 4:36.50
8 31 Jacob Balderama   More Than 7   22:07.28 2:44:21.18 5:02.71

Team - Copperas Cove

Finish Position - 5

Team Score (places): 152

Team Score (times): 1:50:30.07

Ave Time:22:06.01

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 177 Alvarado Francisco   26 26 20:32.60 20:32.60 3:28.03
2 179 Block Neyland   30 56 21:46.76 42:19.36 4:42.19
3 184 Sobers Isaiah   31 87 22:13.50 1:04:32.86 5:08.93
4 181 Guerrerio Joshua   32 119 22:28.55 1:27:01.41 5:23.98
5 180 Borego Christopher   33 152 23:28.66 1:50:30.07 6:24.09
Top

Final Team Results - Boys

1-6A Varsity Boys

1-4A Schools

Team - Bosqueville

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 10 Luke Hayes   Less Than 5   21:05.82 21:05.82 4:01.25
2 15 Lane Francis   Less Than 5   21:22.57 42:28.39 4:18.00
3 11 Victor Mosqueda   Less Than 5   24:04.04 1:06:32.43 6:59.47

Team - Reicher

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 16 John Paul Bustamante   Less Than 5   19:54.20 19:54.20 2:49.63
2 18 Payton Hill   Less Than 5   21:32.49 41:26.69 4:27.92
3 17 Shay Hill   Less Than 5   23:48.97 1:05:15.66 6:44.40

Team - Bville-Eddy

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 67 Illian Kade   Less Than 5   20:06.33 20:06.33 3:01.76
2 68 Rosas Isrrael   Less Than 5   22:13.67 42:20.00 5:09.10
3 66 Gonzales Alberto   Less Than 5   23:40.18 1:06:00.18 6:35.61
Top

Overall Finish List - Girls

5/6A Varsity Girls

5-6A Schools

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 50 Anna Garner Waco 21:14.36 6:51/M    
2 2 129 Subiria Arleth Temple 21:22.37 6:54/M    
3 3 161 Honea Madisen Copperas Cove 21:38.43 6:59/M    
4 4 70 Alina Simon Ellison 22:29.69 7:15/M    
5 5 162 Reynolds Mariyah Copperas Cove 22:34.41 7:17/M    
6 6 131 Vass Jackie Temple 22:37.57 7:18/M    
7 7 237 Lorena Carillo University 23:02.37 7:26/M    
8 8 130 Moore Carly Temple 23:02.44 7:26/M    
9 9 138 Esparza Hannah Temple 23:11.80 7:29/M    
10 10 71 Sadie Giles Ellison 23:15.62 7:30/M    
11 11 72 Naomi Whitefield Ellison 23:15.78 7:30/M    
12 12 235 Sabrina Garcia University 23:17.48 7:31/M    
13 13 236 Lizbeth Duarte University 23:18.32 7:31/M    
14 14 75 Amiyah Willis Ellison 23:34.49 7:36/M    
15 15 137 Soto Gabriela Temple 23:44.11 7:39/M    
16 16 73 Claryssa Chamberlain Ellison 23:51.39 7:42/M    
17 17 164 Robinson Juyah Copperas Cove 23:57.02 7:44/M    
18 18 74 Jaycie Amezcua Ellison 23:58.61 7:44/M    
19 19 133 Medlock Lexi Temple 23:58.65 7:44/M    
20 20 136 Cisneros Janet Temple 24:27.98 7:53/M    
21 21 59 Isabella Riggs Waco 24:43.92 7:58/M    
22 22 48 Stephanie Espinosa Waco 25:06.73 8:06/M    
23 23 240 Janet Moreno University 25:28.33 8:13/M    
24 (> 7) 132 Sodek Allison Temple 25:32.40 8:14/M    
25 (> 7) 135 Velasquez Alyssa Temple 25:58.18 8:23/M    
26 24 160 Diaz Danielle Copperas Cove 25:58.84 8:23/M    
27 25 238 Cathy Mancilla University 26:36.22 8:35/M    
28 26 63 Carter Williams Waco 26:39.88 8:36/M    
29 27 239 Qui Magdaleno University 27:15.12 8:47/M    
30 28 58 Tamara Richie Waco 27:17.47 8:48/M    
31 29 45 Leah Abner Waco 28:00.63 9:02/M    
32 30 159 Devins Mikayla Copperas Cove 28:25.06 9:10/M    
Top

Overall Finish List - Girls

1-4A Varsity Girls

1-4A Schools

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 23 Nellie Carruth Reicher 14:51.98 7:26/M    
2 2 1 Aaryn Lewis Bosqueville 15:30.13 7:45/M    
3 3 24 Olivia Dorton Reicher 15:58.52 7:59/M    
4 4 3 Marissa Due Bosqueville 16:00.97 8:00/M    
5 5 25 Hailey Hack Reicher 16:09.79 8:05/M    
6 6 26 Emmie Hack Reicher 16:21.23 8:11/M    
7 7 2 Morgan Binner Bosqueville 16:48.00 8:24/M    
8 8 6 Makayla Purvis Bosqueville 17:27.43 8:44/M    
9 9 5 Jocelyn Paniaqua Bosqueville 17:51.14 8:56/M    
10 10 21 Bella Alonzo Reicher 18:05.24 9:03/M    
11 11 4 Victoria Mosqueda Bosqueville 18:10.01 9:05/M    
12 12 7 Emory McDonough Bosqueville 18:21.72 9:11/M    
13 13 22 Molly Bolfing Reicher 20:05.72 10:03/M    
Top

Team Summary Report - Girls

5/6A Varsity Girls

5-6A Schools

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Temple 40 2 6 8 9 15 19 20    
Top 5 Times: 1:53:58.29  
2 Ellison 55 4 10 11 14 16 18    
Top 5 Times: 1:56:26.97  
3 Copperas Cove 79 3 5 17 24 30    
Top 5 Times: 2:02:33.76  
4 University 80 7 12 13 23 25 27    
Top 5 Times: 2:01:42.72  
5 Waco 98 1 21 22 26 28 29    
Top 5 Times: 2:05:02.36  
Top

Team Summary Report - Girls

1-4A Varsity Girls

1-4A Schools

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Reicher 25 1 3 5 6 10 13    
Top 5 Times: 1:21:26.76  
2 Bosqueville 30 2 4 7 8 9 11 12    
Top 5 Times: 1:23:37.67  
 
Top

Final Team Results - Girls

5/6A Varsity Girls

5-6A Schools

Team - Temple

Finish Position - 1

Team Score (places): 40

Team Score (times): 1:53:58.29

Ave Time:22:47.66

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 129 Subiria Arleth   2 2 21:22.37 21:22.37 0:08.01
2 131 Vass Jackie   6 8 22:37.57 43:59.94 1:23.21
3 130 Moore Carly   8 16 23:02.44 1:07:02.38 1:48.08
4 138 Esparza Hannah   9 25 23:11.80 1:30:14.18 1:57.44
5 137 Soto Gabriela   15 40 23:44.11 1:53:58.29 2:29.75
6 133 Medlock Lexi   (19) (59) 23:58.65 2:17:56.94 2:44.29
7 136 Cisneros Janet   (20) (79) 24:27.98 2:42:24.92 3:13.62
8 132 Sodek Allison   More Than 7   25:32.40 3:07:57.32 4:18.04
9 135 Velasquez Alyssa   More Than 7   25:58.18 3:33:55.50 4:43.82

Team - Ellison

Finish Position - 2

Team Score (places): 55

Team Score (times): 1:56:26.97

Ave Time:23:17.39

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 70 Alina Simon   4 4 22:29.69 22:29.69 1:15.33
2 71 Sadie Giles   10 14 23:15.62 45:45.31 2:01.26
3 72 Naomi Whitefield   11 25 23:15.78 1:09:01.09 2:01.42
4 75 Amiyah Willis   14 39 23:34.49 1:32:35.58 2:20.13
5 73 Claryssa Chamberlain   16 55 23:51.39 1:56:26.97 2:37.03
6 74 Jaycie Amezcua   (18) (73) 23:58.61 2:20:25.58 2:44.25

Team - Copperas Cove

Finish Position - 3

Team Score (places): 79

Team Score (times): 2:02:33.76

Ave Time:24:30.75

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 161 Honea Madisen   3 3 21:38.43 21:38.43 0:24.07
2 162 Reynolds Mariyah   5 8 22:34.41 44:12.84 1:20.05
3 164 Robinson Juyah   17 25 23:57.02 1:08:09.86 2:42.66
4 160 Diaz Danielle   24 49 25:58.84 1:34:08.70 4:44.48
5 159 Devins Mikayla   30 79 28:25.06 2:02:33.76 7:10.70

Team - University

Finish Position - 4

Team Score (places): 80

Team Score (times): 2:01:42.72

Ave Time:24:20.54

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 237 Lorena Carillo   7 7 23:02.37 23:02.37 1:48.01
2 235 Sabrina Garcia   12 19 23:17.48 46:19.85 2:03.12
3 236 Lizbeth Duarte   13 32 23:18.32 1:09:38.17 2:03.96
4 240 Janet Moreno   23 55 25:28.33 1:35:06.50 4:13.97
5 238 Cathy Mancilla   25 80 26:36.22 2:01:42.72 5:21.86
6 239 Qui Magdaleno   (27) (107) 27:15.12 2:28:57.84 6:00.76

Team - Waco

Finish Position - 5

Team Score (places): 98

Team Score (times): 2:05:02.36

Ave Time:25:00.47

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 50 Anna Garner   1 1 21:14.36 21:14.36 0:00.00
2 59 Isabella Riggs   21 22 24:43.92 45:58.28 3:29.56
3 48 Stephanie Espinosa   22 44 25:06.73 1:11:05.01 3:52.37
4 63 Carter Williams   26 70 26:39.88 1:37:44.89 5:25.52
5 58 Tamara Richie   28 98 27:17.47 2:05:02.36 6:03.11
6 45 Leah Abner   (29) (127) 28:00.63 2:33:02.99 6:46.27
Top

Final Team Results - Girls

1-4A Varsity Girls

1-4A Schools

Team - Reicher

Finish Position - 1

Team Score (places): 25

Team Score (times): 1:21:26.76

Ave Time:16:17.35

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 23 Nellie Carruth   1 1 14:51.98 14:51.98 0:00.00
2 24 Olivia Dorton   3 4 15:58.52 30:50.50 1:06.54
3 25 Hailey Hack   5 9 16:09.79 47:00.29 1:17.81
4 26 Emmie Hack   6 15 16:21.23 1:03:21.52 1:29.25
5 21 Bella Alonzo   10 25 18:05.24 1:21:26.76 3:13.26
6 22 Molly Bolfing   (13) (38) 20:05.72 1:41:32.48 5:13.74

Team - Bosqueville

Finish Position - 2

Team Score (places): 30

Team Score (times): 1:23:37.67

Ave Time:16:43.53

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1 Aaryn Lewis   2 2 15:30.13 15:30.13 0:38.15
2 3 Marissa Due   4 6 16:00.97 31:31.10 1:08.99
3 2 Morgan Binner   7 13 16:48.00 48:19.10 1:56.02
4 6 Makayla Purvis   8 21 17:27.43 1:05:46.53 2:35.45
5 5 Jocelyn Paniaqua   9 30 17:51.14 1:23:37.67 2:59.16
6 4 Victoria Mosqueda   (11) (41) 18:10.01 1:41:47.68 3:18.03
7 7 Emory McDonough   (12) (53) 18:21.72 2:00:09.40 3:29.74