Cameron Park Zoo Stampede

Age Group Results

November 12, 2016


Pro-Fit Event Services LLC


Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brianna Garcia Robinson TX 817 16 15 23:45.1 7:40/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Peter Ferretter Woodway TX 808 17 1 16:49.6 5:25/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debbie Wallace Woodway TX 952 49 19 24:22.9 7:52/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Wirth Moody TX 186 51 17 24:12.2 7:48/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jill Wallace Woodway TX 953 11 24 25:40.4 8:17/M
2 Autumn Keith Pflugerville TX 857 14 28 26:00.2 8:23/M
3 Lusiana Rendon Temple TX 546 14 39 27:03.3 8:44/M
4 Claire Hansard Valley Mills TX 825 12 48 27:50.4 8:59/M
5 Addy Todd Mcgregor TX 606 9 70 31:08.6 10:03/M
6 Maggie Winarick Valley Mills TX 947 10 71 31:09.1 10:03/M
7 Riley Pirkle Lorena TX 893 11 86 32:29.1 10:29/M
8 Khira Batiste Marble Falls TX 657 10 87 32:31.7 10:29/M
9 Lucy Meek Mc Gregor TX 880 9 91 32:41.4 10:33/M
10 Tinsley Hedrick Woodway TX 837 13 106 34:33.6 11:09/M
11 Willow Markum Woodway TX 869 12 131 36:25.2 11:45/M
12 Samuel Ingram Austin TX 523 14 137 36:50.7 11:53/M
13 Samantha Finch Hico TX 811 7 142 37:06.9 11:58/M
14 Aubrey King Woodway TX 861 9 166 39:51.1 12:51/M
15 Marley Evans Woodway TX 802 12 167 39:57.6 12:53/M
16 Bella Martinez Waco TX 647 11 178 41:31.7 13:24/M
17 Ariel Haagsma Temple TX 733 14 204 45:12.0 14:35/M
18 Shelby Fenn Blum TX 807 12 231 51:06.4 16:29/M
19 Brianna Edwards Killeen TX 710 12 241 51:22.2 16:34/M
20 Allyson Ingram Austin TX 522 11 263 54:18.4 17:31/M
21 Arieanna Reigle Temple TX 905 8 292 56:58.3 18:23/M
22 Taryn Fox Burnet TX 620 3 307 58:23.9 18:50/M
23 Emily Solar Troy TX 982 9 316 59:02.2 19:03/M
24 Jasmin Luna Waco TX 749 12 329 1:00:03.8 19:22/M
25 Alyssa Luna Waco TX 748 14 330 1:00:04.1 19:23/M
26 Isabella Martinez Robinson TX 637 6 345 1:02:43.7 20:14/M
27 Berea Callahan Woodway TX 779 5 362 1:07:33.1 21:47/M
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Samuel Cox Hewitt TX 792 14 6 21:34.8 6:57/M
2 Shelton Butler Lorena TX 778 14 9 22:26.9 7:14/M
3 William Ingram Austin TX 847 14 11 22:43.8 7:20/M
4 Nicholas Seybert Waco TX 950 14 14 23:26.7 7:34/M
5 William Evans Woodway TX 804 14 16 23:45.6 7:40/M
6 Christian Juarez Woodway TX 855 11 25 25:43.3 8:18/M
7 Jackson Goldstrich 966 9 44 27:11.2 8:46/M
8 William Finch Hico TX 812 8 47 27:26.4 8:51/M
9 Tyson Magnett 973 8 74 31:13.0 10:04/M
10 Zakary Vaughan Waco TX 939 10 129 36:24.3 11:45/M
11 Isaac Callahan Woodway TX 780 8 185 42:16.8 13:38/M
12 Waylon Hartman Lorena TX 827 6 212 47:32.5 15:20/M
13 Aiden Edwards Killeen TX 711 8 239 51:17.0 16:33/M
14 Ian McKinney Lampasas TX 655 13 273 54:33.2 17:36/M
15 Jayden Fox Burnet TX 619 6 294 57:33.7 18:34/M
16 Logan Erlanson Hewitt TX 567 12 302 57:55.4 18:41/M
17 Ethan Collier Waco TX 750 8 349 1:03:38.0 20:32/M
18 Aron McComas Cleburne TX 722 9 359 1:04:50.3 20:55/M
19 Camron Ellis 964 9 364 1:09:08.5 22:18/M
20 Andreas Reigle Temple TX 904 4 368 1:26:16.8 27:50/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Marek Woodway TX 867 16 124 36:10.7 11:40/M
2 Kristina Colf San Antonio TX 536 19 256 53:17.9 17:11/M
3 Bailey Brown 978 15 318 59:08.3 19:05/M
4 Alyssa Martinez Austin TX 519 18 334 1:00:47.8 19:36/M
5 Allie Smith San Antonio TX 537 19 355 1:04:28.2 20:48/M
6 Aubbrie-Anna Reigle Temple TX 906 15 369 1:26:17.1 27:50/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Antonio Danel Waco TX 795 18 2 18:43.9 6:02/M
2 Grant Sury Woodway TX 928 17 4 20:47.2 6:42/M
3 Phillip Lejeune San Antonio TX 625 15 7 22:01.3 7:06/M
4 Caleb Fox San Antonio TX 624 15 12 22:47.0 7:21/M
5 Dequan Carter 969 15 32 26:12.7 8:27/M
6 Ty Hamilton Waco TX 824 19 46 27:22.6 8:50/M
7 Jeremy Stoughton Nolanville TX 572 16 79 31:30.8 10:10/M
8 Jacob Cruz Marble Falls TX 658 15 88 32:31.7 10:29/M
9 Ricky Garcia Corsicana TX 549 19 202 45:05.2 14:33/M
10 Konrad Filo Burleson TX 615 19 203 45:06.9 14:33/M
11 Taylor Smith Harker Heights TX 707 15 353 1:03:59.7 20:38/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ana Conte Waco TX 790 20 30 26:01.3 8:24/M
2 Maria Menezes Waco TX 881 23 56 29:01.9 9:22/M
3 Crystal Ellis Waco TX 629 24 90 32:37.8 10:31/M
4 Emily Fletcher Corsicana TX 814 20 96 33:37.0 10:51/M
5 Mary Miller Corsicana TX 551 22 103 34:15.8 11:03/M
6 Joselyne Longstreet Killeen TX 737 22 104 34:17.9 11:04/M
7 Nicole Filo Burleson TX 614 22 123 36:09.9 11:40/M
8 Alex McDonald Waco TX 871 23 182 41:48.1 13:29/M
9 Priscilla Frigon Leander TX 977 24 201 45:04.4 14:32/M
10 Marcela Orozco Ennis TX 530 22 211 47:27.3 15:18/M
11 Marissa Vinson Waco TX 578 22 221 48:51.8 15:45/M
12 Dawn Waterbury 988 23 223 49:19.4 15:55/M
13 Melanie Sanchez Killeen TX 736 20 252 52:53.6 17:04/M
14 Charlaine Buyok Kyle TX 552 23 285 56:26.3 18:12/M
15 Jamey Schroeder Crawford TX 596 20 312 58:53.9 19:00/M
16 Megan Mincy Little River TX 565 21 325 59:46.5 19:17/M
17 Alexis Martinez Austin TX 520 21 335 1:00:47.8 19:36/M
18 Brani Gallegos Waco TX 583 24 348 1:02:45.3 20:15/M
19 Leighann Meadors San Antonio TX 535 24 356 1:04:29.1 20:48/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jonah Tull Waco 961 21 8 22:07.2 7:08/M
2 Tim Smith, Jr Harker Heights TX 706 20 68 30:30.1 9:50/M
3 Spencer McDonald Waco TX 872 23 181 41:47.9 13:29/M
4 Terry Mills Killeen TX 709 24 240 51:22.1 16:34/M
5 Rene Yanez Burleson TX 540 21 255 53:16.8 17:11/M
6 Richard Chavez Round Rock TX 742 23 274 55:31.5 17:55/M
7 Judah Lopez Crawford TX 588 22 313 58:53.9 19:00/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Uppfalt Waco TX 937 25 22 25:01.6 8:04/M
2 Brianna Johnson Temple TX 849 27 51 28:18.7 9:08/M
3 Rebeccca Hays Hewitt TX 833 29 77 31:26.9 10:08/M
4 Erica Juarez Woodway TX 856 28 93 33:23.2 10:46/M
5 Laura Holland Burnet TX 622 27 114 35:16.1 11:23/M
6 Venee Hummel Waco TX 985 26 119 35:44.7 11:32/M
7 Brittany Cleere Waco TX 986 26 121 35:52.3 11:34/M
8 Melanie Dasilva Killeen TX 735 25 132 36:25.7 11:45/M
9 Stacey Haynes China Spring TX 832 29 136 36:41.8 11:50/M
10 Jacqueline Cordova Waco TX 791 29 138 36:51.1 11:53/M
11 Grace Johnson Temple TX 850 28 140 36:51.7 11:53/M
12 Leigh Anne Ramsay Woodway TX 901 28 141 36:57.2 11:55/M
13 Meghann Blea Killeen TX 772 28 145 37:16.3 12:01/M
14 Samantha Ambriz Temple TX 544 28 155 38:16.9 12:21/M
15 Shawna Riegling San Antonio TX 534 27 165 39:45.6 12:49/M
16 Kayla Parnell Temple TX 545 26 184 41:51.8 13:30/M
17 Dacie Smith Fairfield TX 918 28 191 43:36.7 14:04/M
18 Jessica Outten Waco TX 889 26 197 44:26.0 14:20/M
19 Vannessa Abad Killeen TX 738 26 206 46:19.5 14:56/M
20 Bethany Heldt Hewitt TX 840 29 207 47:02.4 15:10/M
21 Anntoinette Amaro Waco TX 581 28 215 48:24.7 15:37/M
22 Jackie Nyberg Hewitt TX 715 26 242 51:57.5 16:45/M
23 Linda C Waco TX 670 27 257 53:54.0 17:23/M
24 Reagan R Waco TX 669 27 258 53:54.2 17:23/M
25 Emily M TX 689 26 260 54:06.2 17:27/M
26 Valerie Pruett Dripping Springs TX 661 26 271 54:32.3 17:35/M
27 Tiffany Kortz Burnet TX 617 27 305 58:23.3 18:50/M
28 Heather Light Covington TX 866 25 319 59:14.1 19:06/M
29 Amanda Gibson Temple TX 752 29 326 59:53.6 19:19/M
30 Alondra G Waco TX 676 27 340 1:01:39.9 19:53/M
31 Cioffi Wilson TX 641 27 343 1:01:57.1 19:59/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Octavio A Waco TX 674 27 3 20:34.9 6:38/M
2 Ryan Johnson Temple TX 851 27 10 22:36.5 7:17/M
3 Erik Espinoza Corsicana TX 550 26 13 22:54.2 7:23/M
4 Ross Lenig Austin TX 865 28 31 26:05.5 8:25/M
5 Hazen Stone Waco TX 926 27 53 28:45.7 9:16/M
6 Michael Green Waco TX 681 27 61 29:33.0 9:32/M
7 Michael Wilde Temple TX 574 29 69 31:00.2 10:00/M
8 Joseph White Burleson TX 533 28 102 34:04.9 10:59/M
9 Jose Torres Waco TX 680 27 127 36:15.4 11:42/M
10 Miles Dunkle Burleson TX 613 26 135 36:35.7 11:48/M
11 Dustin Blea Killeen TX 771 27 146 37:16.3 12:01/M
12 Rymone Clark Waco TX 672 27 147 37:19.3 12:02/M
13 Daniel M Waco TX 677 27 151 37:42.1 12:10/M
14 Samuel R Waco TX 684 27 173 41:06.2 13:15/M
15 Victor Hernandez Temple TX 714 27 174 41:12.2 13:17/M
16 Angela F Waco TX 682 27 177 41:20.4 13:20/M
17 Jonathan Kubena Ennis TX 529 27 180 41:41.7 13:27/M
18 Aldrin Rey Copperas Cove TX 702 27 183 41:51.7 13:30/M
19 Aerious A Waco TX 675 27 224 50:11.4 16:11/M
20 Mark Ruiz Waco TX 957 27 226 50:22.8 16:15/M
21 Jay Carranza Waco TX 663 27 233 51:10.0 16:30/M
22 Chris Dreyer West TX 633 29 264 54:19.3 17:31/M
23 Reynaldo Soto Copperas Cove TX 701 27 280 56:07.1 18:06/M
24 Reynaldo Soto Harker Heights TX 694 27 282 56:07.9 18:06/M
25 Jordan Munoz Harker Heights TX 695 26 283 56:08.5 18:06/M
26 Nicholas Fisher Kyle TX 555 25 286 56:26.4 18:12/M
27 Travis Poston Leander TX 960 29 301 57:48.8 18:39/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brandie Hetzel Copperas Cove TX 697 33 35 26:33.3 8:34/M
2 Marsha Schreiner Houston TX 914 32 40 27:03.7 8:44/M
3 Heidi Isobe Waco TX 594 30 82 31:44.6 10:14/M
4 Leah Pasteka Waco TX 891 32 83 31:47.0 10:15/M
5 Halee Anthony Mc Gregor TX 763 31 100 33:54.2 10:56/M
6 Tara Young Waco TX 984 30 115 35:20.0 11:24/M
7 Amy Dunlapp 963 32 117 35:32.6 11:28/M
8 Jennifer Williams Waco TX 945 30 125 36:14.0 11:41/M
9 Nancy Alvarado Woodway TX 762 34 126 36:14.9 11:41/M
10 Rosanne Tamez-Bouvier Temple TX 929 33 133 36:26.6 11:45/M
11 Amanda Coffer West TX 786 33 164 39:40.8 12:48/M
12 Amy Hayford Bruceville TX 829 30 175 41:15.2 13:18/M
13 Steffanie Kenney Woodway TX 859 33 190 43:36.3 14:04/M
14 Amanda Cantu Temple TX 573 30 195 43:52.4 14:09/M
15 Crystal Perales Waco TX 892 34 196 43:53.7 14:09/M
16 Katy Taylor Waco TX 931 34 199 44:44.0 14:26/M
17 Jessica Barton Waco TX 766 32 216 48:24.7 15:37/M
18 Araneli Rodriguez Waco TX 595 33 218 48:26.3 15:37/M
19 Holly Joyner Hewitt TX 853 31 236 51:16.6 16:32/M
20 Andrea Mills Killeen TX 708 31 238 51:16.9 16:32/M
21 Amy Appenzeller 967 33 250 52:32.3 16:57/M
22 Latoya Newman Houston TX 886 32 254 53:07.2 17:08/M
23 Jessica Moffett Round Rock TX 740 34 275 55:31.5 17:55/M
24 Monica Villarreal Hutto TX 755 34 278 55:49.4 18:00/M
25 Andrea Tomaszewski Temple TX 934 32 311 58:46.6 18:57/M
26 Andrea Dreyer TX 640 32 337 1:01:14.9 19:45/M
27 Brandi Castillo Robinson TX 636 33 346 1:02:43.9 20:14/M
28 Jennifer Collier Waco TX 745 34 350 1:03:40.9 20:32/M
29 Michelle Collier Waco TX 747 32 352 1:03:43.2 20:33/M
30 Dana Poulter Cleburne TX 720 32 358 1:04:50.3 20:55/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blake Boehme Harker Heights TX 773 30 20 24:44.2 7:59/M
2 John Dunlapp Harker Heights TX 962 34 26 25:48.9 8:19/M
3 Darren Haynes China Spring TX 831 31 29 26:00.6 8:23/M
4 Landon Ramsay Woodway TX 900 30 38 26:52.6 8:40/M
5 Zack Easter Lott TX 798 33 49 28:08.9 9:05/M
6 Alex Perez Copperas Cove TX 556 31 63 29:43.4 9:35/M
7 Jeffery Wood Temple TX 727 33 95 33:35.6 10:50/M
8 Kelvin Hayford Bruceville TX 830 32 176 41:15.6 13:18/M
9 Josh Frigon Leander TX 976 33 200 45:02.4 14:32/M
10 Ryan Joyner Hewitt TX 854 30 237 51:16.9 16:32/M
11 Morgan Herraez Spicewood TX 576 30 295 57:38.4 18:35/M
12 Joseph Herraez Spicewood TX 575 30 297 57:40.9 18:36/M
13 Jonathan Hetzel Belton TX 616 34 309 58:44.6 18:57/M
14 Tim Gibson Temple TX 753 30 328 59:53.8 19:19/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Renee Stoughton Copperas Cove TX 699 35 89 32:34.8 10:30/M
2 Ariel Shubert Kyle TX 512 38 98 33:41.9 10:52/M
3 Terri Miller Tyler TX 884 36 101 33:54.4 10:56/M
4 Caren Harvey Killeen TX 828 35 110 34:54.6 11:15/M
5 Melody Stewart China Spring TX 925 36 112 35:13.9 11:22/M
6 Heather Wirth Moody TX 187 35 120 35:50.0 11:34/M
7 Lisa Brink Robinson TX 776 36 128 36:15.7 11:42/M
8 Crystal Finch Hico TX 809 35 148 37:19.9 12:02/M
9 Deedee Halsell Cedar Creek TX 823 35 153 37:55.3 12:14/M
10 Celeste Hecox Waco TX 834 36 156 38:17.9 12:21/M
11 Laura Dixon 987 35 157 38:26.4 12:24/M
12 Mollie Callahan Woodway TX 781 37 186 42:16.8 13:38/M
13 Alisa Dabney Hewitt TX 794 35 188 42:31.3 13:43/M
14 Teresa Alanis Hewitt TX 751 37 189 43:09.5 13:55/M
15 Michelle Walker Belton TX 563 39 194 43:51.9 14:09/M
16 April McKinnon Waco TX 877 37 205 46:08.4 14:53/M
17 Sharra Hartman Lorena TX 826 37 213 47:34.3 15:21/M
18 Lashunda Bonner Waco TX 580 37 217 48:26.2 15:37/M
19 Sarah Montgomery Kyle TX 510 38 219 48:41.9 15:42/M
20 Nichole Rizo Kyle TX 911 35 230 50:48.0 16:23/M
21 Julie Fenn Blum TX 806 36 232 51:06.6 16:29/M
22 Leata Bartlett Kyle TX 532 39 234 51:12.5 16:31/M
23 Crystal Cruz Marble Falls TX 656 35 245 52:20.5 16:53/M
24 Maribel Davila Kingsland TX 652 39 247 52:20.6 16:53/M
25 Jolene Caro Copperas Cove TX 703 35 248 52:28.3 16:55/M
26 Jaime Hopkins Spring TX 844 39 277 55:45.3 17:59/M
27 Jennifer Kehl San Antonio TX 635 38 287 56:50.9 18:20/M
28 Amy Slentz Kyle TX 515 38 291 56:53.5 18:21/M
29 Malissa Ballard Troy TX 981 37 314 59:01.9 19:02/M
30 Georgia Cole Temple TX 788 38 360 1:06:23.7 21:25/M
31 Elizabeth Stewart Hewitt TX 922 38 361 1:06:23.7 21:25/M
32 Kim Hagelstein Waco TX 820 37 365 1:09:30.4 22:25/M
33 Breighan Boeskool Waco TX 774 35 366 1:09:31.6 22:25/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chad Bertrand Gatesville TX 767 35 5 21:34.6 6:57/M
2 Daniel Winslow 954 35 18 24:22.8 7:52/M
3 Scott Hecox Waco TX 835 36 23 25:30.7 8:14/M
4 Adam Schreiner Houston TX 913 36 60 29:30.8 9:31/M
5 Ryan Todd Mcgregor TX 605 36 73 31:12.4 10:04/M
6 John Lockwood Waco TX 593 35 81 31:44.6 10:14/M
7 Michael Stoughton Nolanville TX 571 36 85 32:26.1 10:28/M
8 Corey Andersen Kyle TX 513 38 97 33:41.5 10:52/M
9 Eric Stewart China Spring TX 923 35 111 35:10.4 11:21/M
10 Jason Whitworth Burnet TX 623 38 113 35:16.1 11:23/M
11 Josh Vaughan Waco TX 938 35 130 36:24.4 11:45/M
12 Steven Coffer West TX 787 36 163 39:40.7 12:48/M
13 Collin Miller Buda TX 506 35 168 40:04.1 12:55/M
14 Aaron Dabney Hewitt TX 793 36 187 42:30.1 13:43/M
15 Aldo Gonzalez Hewitt TX 819 37 198 44:43.4 14:25/M
16 Donald Jeanlewis Houston TX 848 35 253 53:07.2 17:08/M
17 Colt Montgomery Kyle TX 511 38 289 56:52.3 18:21/M
18 Ehtan Slentz Kyle TX 516 38 290 56:52.5 18:21/M
19 Karl Reigle Temple TX 908 38 293 56:58.5 18:23/M
20 Monica Villarreal Hutto TX 756 39 298 57:46.5 18:38/M
21 Jordan Slentz Kyle TX 514 38 336 1:01:11.8 19:44/M
22 Martin Castillo San Antonio TX 634 39 347 1:02:43.9 20:14/M
23 Robert Callahan Woodway TX 782 38 363 1:07:33.3 21:47/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Hedrick Woodway TX 836 44 59 29:18.6 9:27/M
2 Wendy Winarick Valley Mills TX 948 42 72 31:09.3 10:03/M
3 Deana Martinez 1252 42 80 31:44.3 10:14/M
4 Deann Powers Hawley TX 898 41 84 32:21.5 10:26/M
5 Angie Woodard Axtell TX 949 41 94 33:28.8 10:48/M
6 Alice Meek Mc Gregor TX 879 43 107 34:41.7 11:11/M
7 Gina Ford Axtell TX 816 43 134 36:29.0 11:46/M
8 Jennifer Baker 989 43 158 38:34.2 12:26/M
9 Tanya Puig Robinson TX 899 43 172 40:59.1 13:13/M
10 Jennifer Downing Copperas Cove TX 704 43 249 52:28.3 16:55/M
11 Lori Ingram Austin TX 521 44 261 54:12.3 17:29/M
12 Maria Pena 975 42 281 56:07.3 18:06/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Magnett 972 40 75 31:13.1 10:04/M
2 Randy Meyer Waco TX 883 40 122 36:07.0 11:39/M
3 Robin Fegette Waco TX 805 42 171 40:45.6 13:09/M
4 Shawn Hawkins Ennis TX 528 44 244 51:59.3 16:46/M
5 Mark Kehl Valley Mills TX 649 41 288 56:51.4 18:20/M
6 Robert Sanchez Waco TX 599 44 317 59:07.8 19:04/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrea Gardner Copperas Cove TX 818 47 36 26:45.2 8:38/M
2 Melissa Sloan Robinson TX 917 47 57 29:04.3 9:23/M
3 Teresa Smith Harker Heights TX 705 46 99 33:52.8 10:55/M
4 Melissa Carranza Waco TX 783 49 109 34:50.4 11:14/M
5 Sara Sayers 970 49 118 35:42.4 11:31/M
6 Pamela Chavez Lorena TX 785 49 154 38:10.1 12:19/M
7 Nancy Markum Woodway TX 868 45 193 43:46.0 14:07/M
8 Imelda Arzola TX 648 47 209 47:13.8 15:14/M
9 Corsandra Coleman 980 48 210 47:26.4 15:18/M
10 Jill Combs Hewitt TX 789 49 214 48:23.3 15:36/M
11 Ruth Lee Copperas Cove TX 864 49 251 52:32.4 16:57/M
12 Tina Haagsma Temple TX 731 46 267 54:26.6 17:34/M
13 Courtney Williams Spring TX 944 46 276 55:45.2 17:59/M
14 Wendy Kortz Burnet TX 618 48 306 58:23.3 18:50/M
15 Sherry Burnett Temple TX 777 46 310 58:46.3 18:57/M
16 Tamra Jones Kyle TX 852 48 321 59:19.3 19:08/M
17 Laura Moore TX 644 47 323 59:36.2 19:14/M
18 Sandra Earles Hewitt TX 797 45 331 1:00:32.3 19:32/M
19 Theresa Filo Burleson TX 611 47 333 1:00:34.0 19:32/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Josh Goldstrich 965 49 43 27:11.0 8:46/M
2 Gavin Roth Marble Falls TX 554 45 52 28:37.5 9:14/M
3 Jason Finch Hico TX 810 45 66 30:16.3 9:46/M
4 Wallace Ingram Austin TX 846 47 149 37:28.5 12:05/M
5 Mark Jones Kyle TX 526 48 322 59:19.5 19:08/M
6 Conrad Filo Burleson TX 612 49 332 1:00:33.7 19:32/M
7 Tim Smith Copperas Cove TX 698 48 354 1:04:00.5 20:39/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dee Fletcher Corsicana TX 813 52 50 28:18.4 9:08/M
2 Dalila Richter Waco TX 909 54 92 33:01.3 10:39/M
3 Oowala Stoner Palestine TX 927 50 159 39:07.1 12:37/M
4 Susan Whitley Crawford TX 943 53 160 39:09.5 12:38/M
5 Holly Heldt Hewitt TX 841 51 208 47:02.6 15:10/M
6 Jill Vinson Waco TX 579 54 222 48:51.9 15:45/M
7 Roseland Sims Groesbeck TX 916 54 228 50:26.5 16:16/M
8 Dede Elmore Groesbeck TX 801 54 229 50:26.8 16:16/M
9 Kari Ballard Gatesville TX 765 52 243 51:57.5 16:45/M
10 Sarah Cruz Kingsland TX 651 54 246 52:20.6 16:53/M
11 Jana McKinney Lampasas TX 654 54 269 54:31.9 17:35/M
12 Hilda Contreraz Waco TX 968 52 279 56:06.9 18:06/M
13 Renee Poston Valley Mills TX 895 52 300 57:48.8 18:39/M
14 Lynn Mann Temple TX 557 50 303 58:02.8 18:43/M
15 Bonnie Erlanson Hewitt TX 566 50 304 58:03.3 18:44/M
16 Suzanne Nichols Hubbard TX 887 52 320 59:15.7 19:07/M
17 Sally Ralston Little River TX 564 54 324 59:46.2 19:17/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Ruiz 974 52 34 26:27.9 8:32/M
2 Jim Olmsted 959 54 41 27:05.4 8:44/M
3 William Richter Waco TX 910 54 58 29:06.2 9:23/M
4 Kevin King Woodway TX 862 54 108 34:42.8 11:12/M
5 Dan Taylor Temple TX 930 54 139 36:51.5 11:53/M
6 Mike Evans Woodway TX 803 50 169 40:16.8 12:59/M
7 Phillip Tovar Hewitt TX 951 54 170 40:28.4 13:03/M
8 Renee Thomson Waco TX 577 53 220 48:51.7 15:45/M
9 Chris Haagsma Temple TX 732 50 266 54:25.3 17:33/M
10 Steven McKinney Lampasas TX 653 51 272 54:32.9 17:35/M
11 Michael Fletcher Corsicana TX 815 53 308 58:31.1 18:53/M
12 Darryl Powell Waco TX 896 50 342 1:01:49.2 19:56/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Suzanne Walker Mount Pleasant TX 941 55 21 24:52.5 8:01/M
2 Sharon Wells Waco TX 942 55 65 30:04.6 9:42/M
3 Vanessa Myer San Antonio TX 642 59 144 37:11.8 12:00/M
4 Petra Ashleman Waco TX 764 58 150 37:31.1 12:06/M
5 Barb Hubbard Waco TX 845 55 152 37:53.0 12:13/M
6 Diana Ambriz Ambriz Temple TX 725 58 162 39:35.9 12:46/M
7 Sharon Nolan Kosse TX 888 55 227 50:26.4 16:16/M
8 Debbie Raquet Pflugerville TX 902 56 235 51:15.2 16:32/M
9 Glenda Blackman Dripping Springs TX 659 57 265 54:25.1 17:33/M
10 Chong Gibson Temple TX 754 58 327 59:53.8 19:19/M
11 Debbie Collier Waco TX 746 58 351 1:03:42.0 20:33/M
12 Tammi Bullard Cleburne TX 719 57 357 1:04:50.3 20:55/M
13 Shawn Haircrow Belton TX 822 55 367 1:15:33.3 24:22/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Arturo Sanchez 1257 55 27 25:59.6 8:23/M
2 Mark Parker Waco TX 958 55 33 26:23.0 8:31/M
3 Terry Bay Fort Worth TX 723 58 42 27:06.9 8:45/M
4 Ricky Burton Cleburne TX 979 58 45 27:17.0 8:48/M
5 Bruce Glaves Midlothian TX 610 57 62 29:42.4 9:35/M
6 Glen Lux Killeen TX 734 55 116 35:24.1 11:25/M
7 Wayne Myers Woodway TX 885 59 143 37:11.7 12:00/M
8 Rick Winter TX 645 59 344 1:01:58.3 19:59/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Greta Page Hewitt TX 744 62 64 29:53.7 9:38/M
2 Lori Southern Valley Mills TX 920 60 179 41:34.9 13:25/M
3 Peggy Kilgo Crawford TX 860 62 192 43:36.7 14:04/M
4 Debbie Schmidt Ennis TX 527 62 225 50:18.5 16:14/M
5 Carrie Madsen Dripping Springs TX 660 61 268 54:31.7 17:35/M
6 Michelle Moreland Dripping Springs TX 662 61 270 54:32.1 17:35/M
7 Jeanene Betros Waco TX 768 61 284 56:10.6 18:07/M
8 Peggy Devaney Austin TX 525 64 339 1:01:31.4 19:51/M
9 Roberta Powell Waco TX 897 63 341 1:01:49.1 19:56/M
10 Doris Reigle Eddy TX 907 61 370 1:26:17.1 27:50/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lewis Stewart Plano TX 924 62 37 26:51.4 8:40/M
2 Ed Page Hewitt TX 743 60 54 28:48.5 9:17/M
3 Ralph Getman 1254 63 67 30:19.9 9:47/M
4 Ron Dearth Waco TX 796 64 76 31:13.3 10:04/M
5 Mitchell Walker Mount Pleasant TX 940 61 161 39:31.1 12:45/M
6 Alan Welty Troy TX 983 64 315 59:02.1 19:03/M
7 Pat Devaney Austin TX 524 64 338 1:01:31.1 19:51/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rosie McGrew Harker Heights TX 547 66 259 53:58.6 17:25/M
2 Anita Castillo Spicewood TX 650 65 296 57:40.7 18:36/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steven Schwarz Woodway TX 915 66 78 31:28.9 10:09/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dessie Chancey Jacksboro TX 784 70 262 54:18.2 17:31/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dennis Alston Calvert TX 761 73 55 28:51.4 9:18/M
2 William Carlson Round Rock TX 553 72 105 34:23.5 11:05/M
3 Dario Agudelo Hutto TX 757 75 299 57:47.2 18:38/M